Yugoslavya’nın Mirası Sırbistan’da

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

7 Ülke takımı tek bir takımdı

Yugoslav futbolunun dünyada ayrı bir yeri vardı. Özellikle yetiştirdiği kimi futbolcular bugün bile çoğu futbolsever için önemli isimler. Ancak ülkeyi yok eden iç savaşın ardından yedi ayrı milli takım çıktı.

Bu yedi takımın içinden hiçbiri, henüz Yugoslavya’nın devamı olabilecek bir durumda olduğunu kanıtlayamadı. Yugoslavya dağılmadan önce Dünya Kupası’nda iki kez yarı final, Avrupa Kupası’nda ise iki kere final oynamıştı.

Federasyonun yeni bir Yugoslav ekolü yaratma çabası  

Şimdi Dünya Kupası finalistlerinden Sırbistan dünya futbolunda Yugoslavya’nın yerini alabilecek gibi duruyor. Tabii bu noktada en büyük iş teknik direktör Mladen Krstajic’e düşüyor. Milli formayı giymiş olan Krstajic eski bir defans oyuncusu. Sırbistan’ın sürpriz bir biçimde kendilerini Dünya Kupası’na çıkaran Slavoljub Muslin’i kovmasının ardından takımın başına getirildi ve kendisinden bir tek şey istendi; 2015’te 20 Yaş Altı Gençler Dünya Kupası’nı kazanan takımın oyuncularının en hızlı şekilde yaşı biraz daha büyük oyuncular ile bir arada oynamasını sağlamak. Federasyon yetkilileri 2015’teki genç takımın kimi A takım üyeleri ile hızla kaynaşmasının çeyrek final ve hatta daha yukarılara gitme imkanını açacağı düşüncesinde.

600TL'YE KADAR 100%

İnceleme

Esasında Krstajic’in göreve gelmesiyle birlikte pek çok Sırp futbolsever duruma isyan etmişti. Ne var ki Mart ayında Nijerya karşısında alınan 2-0’lık galibiyet sinirleri biraz yatıştırdı. Teknik adam da bu galibiyet sonrası kendisine ve takıma yapılan eleştirilerin çok erken olduğunu, oyuncuların birlikte oynama konusunda ne derece iyi olduklarının görüldüğünü ifade etmişti.

Tecrübeli ve gençleri beraber oynatabilme

Sırbistan Milli Takımı’na bakılınca esasında yaşı ileri ve genç oyunculardan kurulu olduğu görülüyor. Mesela kalede 34 yaşındaki Vladimir Stojovic ilk tercih gibi duruyor. Ancak 22 yaşındaki Predrag Rajkovic yerini alabilir de.

Grupta da Kosta Rika, İsviçre ve Brezilya ile eşleşen Sırbistan şansının da yardımı ile grup lideri bile olabilir ancak en kötü halde ikinciliği kaptırmayacağı düşünülüyor.

Yine de üç aylık bir teknik direktör ile istenilen başarı yakalanamazsa bunun sorumluluğu öncelikle Muslin’in işine son veren federasyona kesilecek. Ardından ise takımda önemli değişikliklere gidilecek ki kimi oyuncuların yaşları düşünülünce Aleksandar Kolarov gibi bazı önemli isimlerin gelecek turnuvayı göremeyeceği söylenebilir.

Yugoslavya Avrupa ve dünya futboluna büyük katkılar sağlamıştı. Zaten bu katkılar sayesinde de adı hala anılıyor. Sırbistan ise Yugoslavya’nın tahtına aday ülkelerden en öne çıkanı. Şayet bu Dünya Kupası’nda istedikleri başarıyı yakalarlar ise artık Yugoslavya yerine Sırbistan’ın adı geçecek demektir.