Home » Dünya Kupası İçin Kuralar Çekiliyor

Dünya Kupası İçin Kuralar Çekiliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

FIFA 2018 Dünya Kupası’na sayılı günler kala, grup eşleşmeleri için kura çekimi de yapılmak üzere.

Bu sene Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası için heyecan dorukta. Neredeyse bütün dünyadan futbol sevgisiyle dolup taşan taraftarlar ve spor denilince aklına ilk futbol gelen izleyiciler tam bir ay sürecek turnuva için hazırlıklara başladı.

Kimi taraftarlar Rusya’ya gidip maçları sahadan izleyecekken, futbolseverlerin büyük bir bölümü televizyondan yayınlanacak canlı karşılaşmalara bakacak.

FIFA’nın düzenlediği ve dünyanın bu en büyük futbol organizasyonu için eleme maçları ile playoff mücadeleleri bitti. Ne var ki henüz bu maçların bitişinin üzerinden çok az zaman geçtiği için kimi spor severler hangi ülkelerin bu büyük turnuvaya katılacağını bilmiyor. Tabii bunun yanında akıllara takılan pek çok soru da mevcut.

En İyi Dünya Kupası Bonusları

1
5/5

5000 TL Bonus

2
5/5

600TL Bonus

4
5/5

2000TL Bonus

İşte Rusya’da yapılacak 2018 FIFA Dünya Kupası için merak edilenler ve yanıtları;

Kupanın kura çekimleri ne zaman yapılacak?

Kura çekimleri için eleme ve playoff maçlarının bitmesi beklendi. Katılacak takımlar belli olduğu için kura çekimi 1 Aralık günü yapılacak.

Kura çekimi Rusya’da nerede yapılacak?

Turnuvanın kura çekimleri ev sahibi Rusya’nın başkenti Moskova’da, şehrin en önemli binası olarak değerlendirilen Kremlin Sarayı’nda çekilecek.

Hangi tarihler arasında oynanacak?

Kupa 14 Haziran günü açılış maçı ile başlayacak ve 15 Temmuz günü final maçı ile son bulacak. Yani tam bir ay sürecek.

Açılış maçında kimler karşılaşacak ve nerede oynanacak?

Rusya ev sahibi olduğu için turnuvaya direk katılma hakkına sahip. A grubunda birinci sırada yer alıyor. Açılış maçında da Rusya, kura çekimlerinde A grubu ikinci sırasında yer alacak ekiple mücadele edecek. 14 Haziran’daki maç Moskova’daki Lujniki Stadyumunda oynanacak. Maçın başlama saati ise Türkiye saati ile 19:00.

Dünya Kupasına hangi kıtalardan, hangi ülkelerin milli takımları katılıyor?

Dünya Kupası’na beş bölgeden toplam 32 takım katılıyor. Avrupa’dan Rusya, Almanya, İspanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hırvatistan, Polonya, Portekiz, Sırbistan, İsveç, İsviçre, Danimarka ve İzlanda. Asya’dan Japonya, Avustralya, Suudi Arabistan, İran ve Güney Kore. Afrika’dan Tunus, Mısır, Nijerya, Senegal ve Fas. Güney Amerika’dan Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Peru ve Uruguay. Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler’den Meksika, Panama ve Kosta Rika.

2018 Dünya Kupası başlangıcında kaç grup olacak.

Dünya Kupası’nda ilk önce her birinde dört takım olan sekiz grup belirlenecek.

Dünya Kupası’nda gruplardan kimler üst tura çıkabilecek?

Gruplarda ilk iki sırada yer alan takımlar son 16 içinde yer alacak. Son 16 takım ise eleme usulü oynanacak maçlarla finale çıkmaya ve Dünya Kupası’nı müzesine götürmeye çalışacak.

Dünya Kupası grup kuraları için kaç torba var ve hangi ülkeler hangi torbalarda yer alıyor?

Kura çekimleri için toplam dört torba var. Ülkelerin FIFA’nın dünya sıralamasındaki yerlerine göre kaçıncı torbada oldukları belli oluyor. Rusya ev sahibi olduğu için otomatikman ilk torbada yer alıyor. Birinci torbada ayrıca Almanya, Brezilya, Portekiz, Arjantin, Belçika, Polonya Fransa var. İkinci torbayı ise İspanya, Peru, İsviçre, İngiltere, Kolombiya, Meksika, Uruguay ve Hırvatistan oluşturuyor. Üçüncü torbada Danimarka, İzlanda, Kosta Rika, İsveç, Tunus, Mısır, Senegal ve İran var. Dördüncü ve son torbada ise Sırbistan, Nijerya, Avustralya, Japonya, Fas, Panama, Güney Kore ve Suudi Arabistan yer almış durumda.

Bir sonraki Dünya Kupası’nın nerede oynanacağı belli mi?

Evet, FIFA 2022’deki turnuvanın Katar’da oynanmasına karar verdi.