Belçika ve Enzo Şifo Ruhu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Bu sene Rusya’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda ne yapacağı en merak edilen takımlardan biri de Belçika. 2014 Dünya Kupası ve 2016 Avrupa Kupası’nda çeyrek finale çıkma başarısı gösteren takım bu yıl daha iyi bir sonuç hedefliyor.Belçika tarihindeki en iyi dereceyi 1986 yılında Meksika’da dünya dördüncüsü olarak kazanmıştı ve o takımın unutulmaz ismi Vincenzo “Enzo” Daniele Şifo’ydu.

Şimdilerde ise Belçika U21 Takımı teknik direktörü olan Şifo’nun, kendi dönemindeki performansını hatırlatacak potansiyele sahip oyunculardan kurulu Belçika A Milli Takımı yakında takip edilmeli . Yeni bir Şifo çıkarıp çıkaramayacakları merak edilen bir diğer husus. Şifo esasında orta sahada oynasa da yaratıcılığı ve bitiriciliği sayesinde takımını sırtlayan goller de atmıştı. Takımı sırtlama açısından bakılınca bu turnuvada en çok adı söylenen kişi Romelu Lukaku. Manchester United’da oynayan golcü oyuncu şayet formunda olursa takımı çeyrek finallerden daha yukarı taşıyabilir.

500TL'YE KADAR 100%

İnceleme
Lukaku – De Bruyne – Hazard Triosu

Güçlü bir takım olan ve rakip ceza sahasına gelmekte zorluk yaşamayan Belçika’nın en büyük sorunu skor elde etmek. Ama Lukaku’nun formda olduğu bir gün, bu pek de sorun olmayacak gibi. Fakat, kimi otoriteler Lukaku’nun her zaman iyi bir performans sergilemediğini ve oynamak istemezse en uygun pozisyonda dahi gol atamayacağını belirtiyor.

Belçika Milli Takımı’nın bir diğer öne çıkan ismi ise Kevin De Bruyne. Manchester City’de forma giyen 26 yaşındaki oyuncu tıpkı Şifo gibi hücuma yönelik orta saha mevkiinde görev alıyor ve bitirici vuruşlarıyla da biliniyor. Zaten bu yıl Belçika Milli Takımı için Romelu Lukaku ve Eden Hazard ile birlikte kendinden en çok bahsettiren üçüncü oyuncu.

Dünya Kupası’nın her zaman yeni yetenekler çıkardığı veya bilinen bazı oyuncuları daha da parlattığı bir gerçektir. Kevin De Bruyne de bilinen bir isim ve alanında dünyanın en iyilerinden biri. Ama Dünya Kupası gibi bir organizasyonda takımını sırtlar, futboldaki yaratıcılığını gösterir ve gol atmayı da başarırsa o zaman ismi çok daha bilindik bir hale gelir. Üstelik oyuncunun daha önce oynadığı maçlara bakılınca da bunu başarabileceği görünüyor.

Her zaman tek bir oyuncu öne çıkacak diye de bir kaide yok. Kim bilir belki Kevin De Bruyne’nin başlattığı ataklarda pası alan Lukaku ağları sarsar ve ikili turnuvanın öne çıkan isimleri olurlar. Sonuç olarak, Belçika’nın yeni bir Şifo çıkarması an meselesi. Bu isimlerin efsanenin yerini alıp alamayacağına şahit olmamız çok kısa bir zaman kaldı.